بارنامه

بارنامه

بارنامه

بارنامه چیست؟

بارنامه (Manifest) سندی است که توسط شرکت‌های حمل‌ونقل (باربری) در هنگام تحویل کالا به متصدی حمل صادر می‌شود. بارنامه صرفاً برای حمل‌ونقل‌های هوایی، دریایی و زمینی صادر می‌شود. بارنامه جزو اسناد مهم در صنعت تجارت بین‌المللی کالاست.

هدف از صدور بارنامه مشخص نمودن حمل کالای مورد معامله از مبدأ به مقصد با وسیله نقلیه موردنظر و مبلغ قابل پرداخت است که بعد از سفارش متقاضی طبق مسافت و نوع کالا بارنامه صادر می‌شود.

بارنامه شامل اطلاعاتی ازجمله مشخصات فرستنده، گیرنده، مشخصات ظاهری کالا تعداد بسته‌بندی‌ها، شماره و علامت آن‌ها، وزن خالص یا مقدار نوع کال است و باید توسط حمل‌کننده امضا شود.

ترجمه رسمی بارنامه

بارنامه‌ها به دو صورت معامله و غیرقابل معامله صادر می‌شوند.

بارنامه‌های قابل معامله و غیرقابل معامله:

اگر بارنامه قابل معامله در اختیار هر شخصی قرار گیرد آن شخص به‌عنوان مالک شناخته می‌شود.

اما اگر نوع غیرقابل معامله باشد یعنی غیر انتقال به شخص دیگری است و معمولاً توسط مالک آن پشت‌نویسی می‌شود. بارنامه‌ها در چند نسخه صادر می‌شوند که در صورت مخدوش یا مفقودی آن مالک با ارائه نسخهٔ دیگر بتواند کالای موردنظر را دریافت کند. همچنین بانک‌های معامله‌کنندهٔ اسناد معمولاً بارنامه‌ها را در دو نسخه صادر می‌کنند و در دو آرشیو مختلف بایگانی کرده که در صورت نیاز به نسخه دوم مراجعه کنند.

برای تائیدات دادگستری و خارجه بارنامه‌های صادر شده توسط وزارت راه و ترابری نیاز به ارائه اصل روزنامه رسمی شرکت باربری و ثبت ماشینی بانک دارد.

بارنامه‌های صادر شده توسط شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با مهر و امضای شرکت مربوطه یا وزارت بازرگانی قابل تائید دادگستری و خارجه می‌باشد.

سؤالات متداول

مدت زمان ترجمه رسمی بارنامه ۱ روز کاری و با اخذ تائیدات دادگستری و خارجه ۴ روز کاری می‌باشد.

برای تائیدات دادگستری و خارجه بارنامه‌های صادر شده توسط وزارت راه و ترابری نیاز به ارائهٔ اصل روزنامه رسمی شرکت باربری و ثبت ماشینی بانک داردبارنامه‌های صادر شده توسط شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با مهر و امضای شرکت مربوطه یا وزارت بازرگانی قابل تائید دادگستری و خارجه می‌باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


ترجمه رسمی ترکی استانبولی روزنامه رسمی
ترجمه رسمی ترکی استانبولی قبض آب
ترجمه رسمی ترکی استانبولی استرداد مجرمین
ترجمه رسمی ترکی استانبولی دادخواست طلاق
ترجمه رسمی ترکی استانبولی حصر وراثت
ترجمه رسمی ترکی استانبولی سند ملکی